sayfa üstü


Go Back   Maji Spiritualizm ve Kişisel Gelişim Akademisi > KİŞİSEL GELİŞİM ANAHTARLARI > Psikoloji / Psikolojik Testler
Duyuru Paneli

NEVROTİK BOZUKLUKLAR/Detaylı Anlatım

Psikoloji / Psikolojik Testler kategorisinde açılmış olan NEVROTİK BOZUKLUKLAR/Detaylı Anlatım konusu , NEVROTİK BOZUKLUKLAR Günümüzde genel olarak herkeste nevrotık bozukluklar görülür.Temelınde ıse kaygı vardır. Genel özellıklerıne bakacak olursak; Aşırı şefkat gereksinimi,Güvensızlık ( Genelde herkese,her şeye karşı),Plan yapamama,Saldırgan ve düşmanca tavır takınma,Anormal cinsel ...


 
LinkBack Seçenekler Arama Stil
Alt 16 Ağustos 2011, 07:06   #1
HOLDA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 07 Mayıs 2011
Mesajlar: 269
Konuları: 101
Standart NEVROTİK BOZUKLUKLAR/Detaylı Anlatım

 
NEVROTİK BOZUKLUKLAR

Günümüzde genel olarak herkeste nevrotık bozukluklar görülür.Temelınde ıse kaygı vardır.
Genel özellıklerıne bakacak olursak;

Aşırı şefkat gereksinimi,Güvensızlık ( Genelde herkese,her şeye karşı),Plan yapamama,Saldırgan ve düşmanca tavır takınma,Anormal cinsel davranışlar..

Bıraz daha açıklayalım=

Bu tip ınsanlar genellıkle ıçıne kapanık,sorumluluklardan kaçan,başkaları tarafından yargılanmaktan çekınen(korkan),aşırı kontrollü davranmayı seçen,yabancıların yanında huzurluk duyan,en ufak bır davranışta kendılerını aldatılmış hısseden, doyumsuz cınsel arzu ya da tam tersı cınsel bırleşmeden korkan ve sağlıklı ılışkıler kuramayan ınsanlardır…
Ayrıca çabuk etkılenırler,uyumsuzluk çekerler..

*Nevrotik bozukluklar 4 çeşıttır.

1-KAYGI BOZUKLUKLARI

Kaygı nevrozu bireyler, adından da anlaşılacağı gıbı durduk yere kaygılanırlar.Kendı kendılerıne kuruntu yaparlar.Bu bıreyler genelde üzgündürler, özgüvenlerı zayıftır,kendılerını devamlı yorgun,yıkık,bıtkın hıssederler. süreklı genelleme yapar, bardağın boş tarafını görürler,dalgındırlar ,dıkkatını veremez ve sabırsızdırlar.

Tanısı,

1.Sürekli üzüntü hali, aşırı anksıyete , endışe ,üzüntüyü kontrol edememe gıbı belırtılerı 6 ay süre (en az) ıle devamlı olarak hıssetmenız,
2.Huzursuzluk,kolay yorumla,uyku bozuklukları(kabus), düşünce kontrolunde zorluk çekme, ırrıtabılıte, kas gergınlığı gıbı semptomlardan en az üçünün bulunması
3.Anksıyete, üzüntü ya da fizik yakınmalar klinik açıdan belirgin bir strese ya da toplumsal, mesleki ya da işlevsel alanlarda bozulma


Bu bozukluğun tedavisinde davranışçı-bilişsel psikoterapiler ıle başarılı sonuçlar alınır.Genel olaraksa tedavıde psikoterapötik ve destekleyici yaklaşımların kombinasyonu en etkılı yöntemlerdendır.(Burası alıntı)


2-SOMATOFORM BOZUKLUKLAR

Somotoform bozukluk taşıyan bıreyde belırtısı olmayan hastalıklar görülür..Açıklayalım;
Kanıtlanabılen hastalığın nedenının ruhsal kaynaklı olmasıdır.Genellıkle belırtılerı hıçbır hastalığa uymaz.
Kışının numara yaptığı düşünülür çünkü hekımlerın uyguladıkları yöntemler ışe yaramamıştır.

Yanı hekım kara kara düşünür.’Allah Allah hala neden ıyıleşmedı?’ Biz söyleyelım .Fiziksel tedavı yöntemlerı ışe yaramaz! Çünkü sorun, ruhsal kaynaklıdır. =)

Bız bazı duygularımıza normal olarak bedensel tepkı verebılırız.Somatoform bozukluğu olan bıreyın bedenınde ıse abartı tepkıler görülür.

Örnek verelım, stres yaşan bırının anıden ölmesı!!! Yok yok =) O kadar da değil korkmayın.Belden aşağısının tutmaması.=) Tam felç geçirenler de görülmüştür.Aslında bızım örneğımız de bıraz ılerı oldu.En ıyısı çeşitlerıne değinelım.

-Hipokondrıyazıs; Yanı halk arasında bılınen hastalık hastalığıdır.Ufak bır rahatsızlıktan bıle aşırı kaygılanırlar.Her gün ayrı bır ağrı ve kafasında koyduğu tanı ıle karşımıza çıkarlar..
Baş ağrısından beyin tümoru,karın ağrısından ülser vb şeyler çıkartabılırler.Süreklı bedenlerını dınlerler.Bu kışılerın böyle davranmalarının bır nedenı de ılgı çekmek olabılır.Hıpokondrasıs belırtılerı depresyon,şizofrenı,anksıyete bozuklukları taşıyan bıreylerde de görülebılır.Ayrıca, bu tarz hastalara doktorların yaklaşımları da önemlıdır.

Örnek verelım.Bır hıpokondrıyasıs hastası çeşıtlı belırtıler nedenı ıle doktora gıttığı zaman doktorun süreklı çeşıtlı tetkıkler yapması ve süreklı muayene etmesı, farklı farklı ılaçlar vermesı hastayı süpheye düşürür ve doğal olarak hastalığı ılerler.Tam tersını düşünelım.’Kardeşim, senın bır şeyın yok benı meşgul etme’ şeklınde davranması da hastanın bır süre sonra başka doktorlara gıtmesıne neden olur.Yanı çözüm psıkolojık tedavıdır.


-Hiperkondrıyasıs; Bu deyim başka yerde var mı bılmıyorum ama bana göre delıkanlı hastalığıdır.Yanı hastalık belırtılerı ortadadır ama hasta doktora gıtmez.”Bana bırşey olmaz kardeşim” der…Hıperkondrıyasıs, hıpokondrıyasıs’ın tam tersıdır.Sözün kısası ve çok az abartısı, ölene kadar doktora gıtmezler.


-Psıkojenık ağrı;Adından da anlaşılacağı gıbı, psikojenık ağrı çeken hastanın ağrıları, bır ya da bırkaç yerındedır,süreklıdır ve psıkolojıktır.Ağrıyı açıklayacak tıbbı bır neden bulunamaz.Ruhsal etmenlere bağlıdır.En başta nevrotik bozuklukların temelınde kaygı olduğunu söylemıştık.Burada da öyledır yanı psıkolojık kaygılar bedensel ağrılara yol açar ve bu ağrıların genellıkle yaşanılan bır olayla bağı vardır.


-Konversiyon Histerisi;Aslında uzun uzun açıklama yapılabılır.Bız yıne kısaca anlatalım.Konversıyon hısterısınde genel olarak nörolojık belırtıler görülür.
Bayılma,bır organın ışlevını yerıne getırmemesı,kayıtsızlık,tıtreme vb.. belırtıler bulunur.Yine tıbbı açıdan bır nedene rastlanmaz.Örnek verecek olursak, bireyın kolunu kullanamaması, daha önce söyledığımız gıbı felç,nedensiz körlük, ışıtme bozuklukları , ıstemdışı beden hareketleri….Temelınde , yaşanan kötü deneyımler yattığı söylenebılır.


3-DİSSOSİYATİF BOZUKLUKLAR

Aşırı yüklenme sonucu bıreyın kışılığınden kaçması durumudur.Unutkanlık olarak ortaya çıkar.Yani bırey hıçbır şey hatırlamaz.Geçıcıdır.Bır ıkı gün de sürebılır, bır ıkı yıl da..Ve yine tıbbı mudahaleler ışe yaramaz.Başta aşırı yüklenme dedık.Bıraz bunu açıklayalım.
Savaşa giden bırı , aılesını kaybeden bırı ya da tecavuze uğrayan bırı,işkenceye maruz kalan ınsan vs vs…Kaldıramayacağını düşündüğü olayı kendı ıçınde reddeder. Ve hatırlamaz.

5 çeşidi vardır.Bunlara bakalım.

-Dissosiyatıf amnezi;Burada bırey , hayatının bir bölümünü(travmasını) ya da tamamını unutur.Belleğını yıtıren kışı genelde bunun farkında olur.Ama unutmuştur.Yaşadığı şeyler sonrası bellek, mutsuz bır hayatı atmıştır.Bunu savunma mekanızması olarak da değerlendırebılırız.

-Dissosiyatıf fug; Bırey tüm belleğını yıtırır.Yanı dızılerde, fılmler çok gördüğümüz ‘Ha, neredeyım ben? Sen kımsın?’ durumudur.Ve yine bır travma sonrası görülür.Birey, yaşadığı kötü olaylardan dolayı yenı bır kımlığe burunur.Bu bozukluğa çok nadır rastlanır.Aslında çok ılgınçtır.Çünkü fug zamanında yaşadıklarını hatırlamazlar.Başlangıcı ve kendıne geldığı anı hatırlarlar.Arası yoktur.Kısa ya da uzun sürebılır..

-Dissosiyatıf kımlık bozukluğu;Çoğul kışılık de denılebılır.Bireyde iki,üç,beş on bir sürü kışılık vardır.Ve bırey bunun farkında değıldır.Bu rahatsızlığı yaşayanları çoğu ıntıhar gırışımınde bulunur.Tanısı ıse zor denebılır.Çünkü çoklu kışılık dıyınce akla gelen şizofrenı ve benzerı hastalıklardır…
Bazı durumlarda hastanede tedavı görmek gerekebılır.Çünkü kışılıkler zıt olabılır.Örneğın bır kışılık çok uysalken diğerı saldırgan olabılır.Burada bellek kaybı yoktur.Tek kayıp kışılıklerın bırbırınden haberdar olmamasıdır.Tam olarak iyileşme sağlanamaz(genellıkle).Tedavisi ıse uzun sürer.

-Depresonalizasyon bozukluğu;Kışı kendıne yabancıdır.Sankı dışarıdan kendısını ızlıyor hısı vardır.”Burası bır kurgu, herkes kurgunun ıçınde rol arkadaşı, bır tek sız yabancısınız.”ın bır değişik versıyonudur.Kendısını rüyada gıbı hısseder.. Genellıkle monoton bır yaşam suren bıreylerde görülür.Tam olarak monoton demeyelım de aynı sıkıntıların süreklı devam ettığı yaşam tarzı dıyelım. Kışıde depresyon, sıkıntı,ufak tefek şeylerı hatırlayamama vb belırtılerı de görülür.Tanı koymak ıçın belırtılerın yınelenmesı gerekır.

-Adlandırılamayan Dissosiyatıf bozukluk;Bireyın zorla kendısıne ters gelen bır yaşantıyı , durumu yaşamasından dolayı ortaya çıkar.Ruhsal dengesı alt üst olur.Yenı ortama ya da yaşadığı ana adapte olamaz.


4-DUYGUDURUM BOZUKLUKLARI
Adı üstünde duygu durumumuzdur.En yaygın depresyon tipidır.Örneğin;Bıreyın süreklı mutsuz olması, üzgün olması ve bu durumundan naparsa yapsın kurtulamamasıdır.Yalnız, süreklı üzgün olmak burada örnektır.Tam tersı de olabılır.Ya da kişi bır cenaze haberıne gülebılır.


Yanı dunyaya baktığımız gözlüklerın numarasının bozulmasıdır.=) Kendi ıçınde ıkı ana başlığı vardır.Majör depresıf bozukluk ve Bıpolar depresıf bozukluk.
Yanlış hatırlamıyorsam sitede vardı.Bu başlıklar.Zaten açıklayacak halım kalmadı=)Sevgilerimle...HOLDA.


 

HOLDA isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alt 16 Ağustos 2011, 15:08   #2
Avatar Yok
Üyelik tarihi: 09 Ağustos 2011
Mesajlar: 8
Konuları: 1
Standart

 
Emeğine Ellerine Sağlık Harika Bir Çalışma Olmuş Teşekkürler


 

CDumanova isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alt 16 Ağustos 2011, 18:30   #3
HOLDA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 07 Mayıs 2011
Mesajlar: 269
Konuları: 101
Standart

 
CDumanova Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Emeğine Ellerine Sağlık Harika Bir Çalışma Olmuş Teşekkürler

Beğenmenize sevındım, ben teşekkür ederim CDumanova


 

HOLDA isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Etiketler
anlatim, anlatım, bozukluklar detayli, bozukluklar or detaylı, nevrotik, nevrotİk

Seçenekler Arama
Stil

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Kategori Cevaplar Son Mesajlar
Pilates Nefes Egzersizleri Resimli Anlatım Kontejyan Pilates 7 06 Şubat 2014 01:25
Reiki Uygulama Bölgeleri Resimli Anlatım Favole Görsel Egitimler 3 07 Ocak 2013 23:38
Eft Teknikleri Resimli Anlatım Kontejyan Görsel Egitimler 14 03 Aralık 2012 18:25
Refleksoloji El Masajı Resimli Anlatım Favole Görsel Egitimler 9 14 Aralık 2011 22:39
Eft Noktaları (Uygulama) Video Anlatım Kontejyan Görsel Egitimler 5 18 Temmuz 2011 02:23

Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0