sayfa üstü


Go Back   Maji Spiritualizm ve Kişisel Gelişim Akademisi > TAMAMLAYICI VE DESTEKLEYİCİ TEDAVİLER > Nefes Terapisi
Duyuru Paneli

Temel nefes egzersizi

Nefes Terapisi kategorisinde açılmış olan Temel nefes egzersizi konusu , TEMEL NEFES EGZERSİZİ İyi bir nefes almak her zaman iyi bir nefes vermekle başlar. Nefes alma işleminin bütünü zihinsel olarak denetlenmeli ve ağır, derin ve sessiz olmalıdır. 1) Nefes alma ...


 
LinkBack Seçenekler Arama Stil
Alt 10 Ekim 2011, 09:40   #1
Favole
Misafir
Avatar Yok
Mesajlar: n/a
Konuları:
Standart Temel nefes egzersizi

 
TEMEL NEFES EGZERSİZİ
İyi bir nefes almak her zaman iyi bir nefes vermekle başlar. Nefes alma işleminin bütünü zihinsel olarak denetlenmeli ve ağır, derin ve sessiz olmalıdır.

1) Nefes alma egzersizine başlamadan önce (daha önce anlatıldığı gibi) sağ avucunuzu göbeğinizin hemen altına, sol elinizi göğsünüzün üstüne (meme hizasına) koyun ve gözlerinizi kapatın.
2) Nefes almadan önce ciğerinizi iyice boşaltın. (Nefesi verirken ciğerler zorlanmamak ve nefes itilmeden kendiliğinden çıkmalı).
3) Ciğer kapasitenizi hayali olarak ikiye bölün ve "biir", "ikii" diye içinizden sayarak ciğerinizin bütününü doldurun... Kısa bir süre bekleyin, "bir-iki" diye diye sayarak, nefesinizi aldığınızın iki katı sürede boşaltın. Sağ eliniz göğüs kemiklerinizin, hareketli bir köprü gibi, yana doğru açıldığını hissetmeli... Yeni bir nefes almadan iki saniye bekleyin.
4) İkinci ve üçüncü maddede yazılanları tekrarlayarak bir derin nefes daha alın ve verin. Egzersizi bir kere daha tekrarlayıncaya kadar mutlaka en az 4-5 normal nefes alın.

Yararları
Yukarıda da belirtildiği gibi diyafram akciğeri dalak, karaciğer, mide ve bağırsak gibi iç organlardan ayıran bir kastır. Böyle bir nefes alışkanlığının yerleşmesi diyaframın altında kalan ve dışardan başka hiçbir şekilde ulaşılamayacak olan organlara masaj yapılmasına imkân verir.
Bedendeki oksijen miktarının artması ve bu oksijenin en uç ve derin dokulara kadar ulaşması, stres sırasında ortaya çıkan maddelerin (adrenalin, noradrenalin) azalmasına ve kaybolmasına sebep olduğu için, kişiyi sakinleştirir ve duygusal açıdan daha dengeli kılar.
Akciğere bütün kapasitesini kullanma imkânı verilir. Böylece hem kan dolaşımı hızlanmış olur, hem de solunum sistemi ile ilgili hastalıklara karşı önlem alınmış olur.
Günde en az 40 defa bu şekilde nefes almak, bu tür nefes almayı alışkanlık haline getireceği için, istenen yararların gerçekleşmesini sağlar.
Bu alışkanlık yerleştikten soma, gözleri kapamak ve elleri kann ve göğüs üzerine koymak gerekmeyecektir.
Yapılan hatalar
Sesli nefes almak burun kanatlarının kapanmasına've zorlanmaya sebep olduğu için doğru değildir. Havayı birden solumak, havanın ciğerin ortasında toplanmasına sebep olduğu için istenen sonucu vermez.
Yapılan hataların en önemlisi yukarda anlatılan temel egzersizi ara vermeden arka arkaya tekrarlamaktır. Bu takdirde beyin sapında bulunan solunum merkezinde denge karbondioksit aleyhine bozulur ve başdönmesi, hatta baygınlığa yol açabilir. Bu sebeple ikili egzersiz grupları arasına mutlaka dört veya beş normal nefes sokmak gerekir.
Derin nefes almanın bedensel yararlarını hissedebilmek için bu nefes biçiminin kişinin günlük hayatının içine girmiş olması gerekir. Bunun için de günde 40-60 arasında derin nefes alınması gereklidir. Hiç şüphesiz bu sayı söylenmesi kolay, ancak uygulanması aynı ölçüde kolay değildir. Kolay olmayışı nefes almanın güçlüğünden değil, bu basit egzersizin,
belki de basitliği yüzünden unutulmasından kaynaklanır.
Bu basit ancak basitliği ile kıyaslanamayacak oranda yararlı ve olumlu değişikliklere sebep olan "nefes egzersizi" ni başlangıçta unutmamak ve alışkanlık haline gelmesini sağlamak için hotırlaiıcılara başvurmak gerekir.
Bu konudaki hatırlatıcılar iki türlüdür. Birincisi günlük hayatta sık karşılaşılan bazı durumları nefes almayla eşleştirmek veya bu durumları nefes alma vesilesi yapmaktır. Aşağıda sıralanan durumlar buna örnektir!

• asansör beklerken,
• asansörle çıkarken,
• telefon çaldığında, telefonu açmadan,
• mutlaka bir şeyin kaynamasını beklerken,
• zilini çaldığınız bir kapının açılmasını beklerken,
• telefonda hat beklerken,
• telefonda karşı tarafın cevap vermesini beklerken,
• arabayla kırmızı ışıkta durduğunuz zaman veya herhangi birisi trafiği tıkayarak arabanızı durdurduğu zaman korna çalmak yerine ağır, derin ve sessiz bir nefes alın. Nefes aldığınız zaman dikkatinizi omuzlarınıza ve alnınıza verin ve gergin olup olmadığınızı kontrol edin.
İkinci tür hatırlatıcılar ise, "renkli küçük etiketler"dir. Bu etiketleri evinizin, kişisel eşyalarınızın ve işyerinizin birçok yerine yapıştırarak, onlarla karşılaştıkça nefes alma alışkanlığınızı geliştirebilirsiniz.www.kontejyan.com

Aşağıda sıralananlar bu konuda sadece birkaç örnektir!
Tuvalet aynası, gardrobun iç kapağı, ayakkabı dolabının içi, çantanızın içi, büroda çekmecenizin içi, duvardaki saatin bir köşesi. Küçük bir etiketten kesilen küçücük bir parçayı saatinizin üstüne yapıştırmanız bile mümkündür.
Bu hatırlatıcılan görmek size derin bir nefes almanız gerektiğini hatırlatacaktır. Böylece kazandığınız alışkanlığı sürdürdüğünüz takdirde günde 40 civarında derin nefes almak sizin için hayal olmaktan çıkacak ve gündelik hayatınızın bir parçası olacaktır.


 

 
Alt 19 Ocak 2012, 00:36   #2
Avatar Yok
Üyelik tarihi: 19 Ocak 2012
Mesajlar: 1
Konuları: 0
Standart

 
bende orjinal nefes tekniği sanmıştım site sahibi yazınca nikte....

eğer bu konulara meraklysanız,size eski yaşamış biri olarak tavsiyem, NEFES TEKNİĞİNDEN BAŞLAYIN. tabi bu konudaki nefes alıştırması değil ))

ben nefes tekniği çalışdım 3-5 gün,başıma neler geldi 1 ben bilirim 1 allah ....


 

SSSSSSS isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alt 19 Ocak 2012, 00:46   #3
SİTE SAHİBİ
Kontejyan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 04 Eylül 2010
Bulunduğu yer: Antalya
Mesajlar: 2.235
Konuları: 1555
Standart

 
SSSSSSS Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

bende orjinal nefes tekniği sanmıştım site sahibi yazınca nikte....

eğer bu konulara meraklysanız,size eski yaşamış biri olarak tavsiyem, NEFES TEKNİĞİNDEN BAŞLAYIN. tabi bu konudaki nefes alıştırması değil ))

ben nefes tekniği çalışdım 3-5 gün,başıma neler geldi 1 ben bilirim 1 allah ....

Orjinal derken? Biz nefes teknigi uzmanı oldugumuzu iddia etmedik, herkesin alanları farklı sitede.. Nefes konusunda Türkiye'nin en uzman kişileri aramızda, o bölümüm rehberliğini sevgili Yelda Çetiner yapıyor.. Yani gerekenleri öğrenebiliyoruz.. Meraklılıkdan degil kısaca, bir konu bulunmuş ve paylaşılmış..


 

Kontejyan isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alt 08 Mart 2012, 00:09   #4
Avatar Yok
Üyelik tarihi: 13 Ağustos 2011
Mesajlar: 1
Konuları: 0
Standart neler ?

 
SSSSSSS Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster


ben nefes tekniği çalışdım 3-5 gün,başıma neler geldi 1 ben bilirim 1 allah ....

Başına neler geldi ? İyi yönde mi kötü yönde mi?


 

hyau isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alt 08 Mart 2012, 12:47   #5
Cru
Cru - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 13 Ekim 2010
Bulunduğu yer: Ankara
Mesajlar: 1.540
Konuları: 767
Standart

 
Nefes egzersizlerinin tümü başlangıçta bazı değişik etkilere sebep olabilir ki bir kısmından yukarıda bahsedilmiş zaten. Bunun dışında doğru nefes kimseye zarar vermez endişelenmeyin..


 

Cru isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alt 09 Ağustos 2012, 13:53   #6
Jloedin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 06 Mart 2012
Mesajlar: 26
Konuları: 4
Standart Cevap: Temel nefes egzersizi

 
BU nefes teknigi son derece dogrudur, basınıza ne geldi bilemem ama bu konunun yine uzmanlarından Metin Hara ile calısıyorum kendisi aynı bilgiyi bana vermiştir, her sabah yataktan kalkmadan 15 dakika gozlerim kapalı 4 birim nefes alıp 8 birim nefes veriyorum. Maksat beynin sol tarafını biraz yavaslatıp sag tarafıda devreye sokabilmek, b beynin 2 tarafını da kullanarak hayatııza devam edebilmeyi kolaylastırmak


 

Jloedin isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alt 13 Ağustos 2012, 16:09   #7
Yelda Cetiner - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 24 Temmuz 2011
Mesajlar: 59
Konuları: 19
Standart Cevap: Temel nefes egzersizi

 
en doğal nefes yani diyafram nefesini hayata geçirebilmenin tek yolu diyafram egzersizlerini yaparak başlamalı..teknikler daha sonra uygulanır..amaç bebeklik nefesi yani doğal nefese geçmektir..


 

Yelda Cetiner isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Etiketler
egzersizi, nefes, temel

Seçenekler Arama
Stil

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Kategori Cevaplar Son Mesajlar
Nefes Alıp Verme Sanatı Favole Nefes Terapisi 4 15 Temmuz 2012 12:55
Yeni Başlayanlar İçin Güçleri Kullanma Kılavuzu Thylol Diğer Yetiler 7 10 Ocak 2012 00:27
Transformal Nefes Nedir? Kontejyan Nefes Terapisi 0 23 Ocak 2011 20:30
Nefes Bilimi (Devam) Surjeetkaur Nefes Terapisi 0 17 Eylül 2010 21:48

Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0