sayfa üstü


Go Back   Maji Spiritualizm ve Kişisel Gelişim Akademisi > İNANÇ SİSTEMLERİ > Hinduizm
Duyuru Paneli

Hinduizm Nedir?

Hinduizm kategorisinde açılmış olan Hinduizm Nedir? konusu , Hinduizm Hindistan 'ın en belirgin dinlerinden biri de Hinduizmdir. Hint dinlerindeki gelişmeler sonucu hinduizm adını alan din, Brahmanların hakimiyet sağladıkları dönemde ise Brahmanizm terimi ile ifade edilmiştir. Günümüzde Hinduizm ve ...


 
LinkBack Seçenekler Arama Stil
Alt 08 Eylül 2010, 15:41   #1
SİTE SAHİBİ
Kontejyan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 04 Eylül 2010
Bulunduğu yer: Antalya
Mesajlar: 2.235
Konuları: 1555
Standart Hinduizm Nedir?

 
Hinduizm


Hindistan 'ın en belirgin dinlerinden biri de Hinduizmdir. Hint dinlerindeki gelişmeler sonucu hinduizm adını alan din, Brahmanların hakimiyet sağladıkları dönemde ise Brahmanizm terimi ile ifade edilmiştir. Günümüzde Hinduizm ve Brahmanizm terimlerinin bir biri yerine kullanıldığı bilinmektedir. Yaygın bir anlayışa göre Hinduizm ve Brahmanizm terimleriyle, en eski Vedalar döneminden günümüze ulaşmış bulunan Hintlerin inanç, düşünüş, his ve hayat tarzları kastedilmektedir. Hint yarımadasındaki halkın çoğunun dini inanç ve geleneklerini ifade ettiği için Hinduizm terimini kullanmaktadır.Hindular ise dinlerini "Sanatana Dharma" yani ezeli ve ebedi din veya baki din diye adlandırırlar. Bu dine mensup kişilere de "sanatani" yani baki denir.

Tarihi kayıtlardan elde edilen bilgilere göre takriben M.Ö. 1500 yılları civarında Doğu Avrupa 'dan gelen Ariler, Hindistan 'ı ele geçirirler.(Aryan işgali teorisi hemen hemen hiçbir Hindu tarafından kabul edilmez...Dahası bu teoriye karşı çıkan çok sayıda bilim adamı da vardır..."Ari ırk" ın hayali bir ırk olduğunu gerçekte böyle bir topluluğun olmadığını söyleyen çok insan var.. Hindulara göre Hinduizm MÖ 1500 yıllarında oluşmamıştır...Aryan işgali teorisi kabul edilse bile Hindistan'ı sözde işgal eden Aryanların Veda ilahileri yüzlerce yıldır "oral tradition" yoluyla ağızdan ağıza aktarılıyordu..MÖ1500 de düzenlenerek yazıya geçirildi...Bu Rig-veda ayetleri en az MÖ2000-1800 yılları arasına denk geriye gidiyor) İki farklı halkın bir biriyle karışması sonucu dini inanç ve geleneklerde bir birine karışmıştır. Kökü yüzyıllar öncesine kadar uzanan bu karışım sonucu Hinduizm ortaya çıkmıştır. Bu iki ırkın karışımından meydana gelen bu gelişme beş devreye ayrılır.

-Vedalar dönemi
-Upanişalar dönemi
-Klasik dönem
-Ortağ 'daki İlahiyat, felsefe gelişme dönemi
-Modern dönem

Hinduizm; yaklaşık dünya nüfusunun %12 ' sini oluşturur. Hinduizmin tespit edilebilmiş belli bir kurucusu bilinmediği gibi kendine özgü bir inanç sistemi ve kitabı da yoktur. Hinduizmin temelinde Brahma (Mutlak Varlık) inancı yatmaktadır. Bu husustaki geniş bilgiyi Hinduizmin Kutsal Metinleri olan Veda 'larla Brahmana 'larda bulmak mümkündür.

Hinduizm Ari ırkın üstünlüğü,kast sistemi,sınırsız bir vatan sevgisi ve bağlılık duygusu kavramları üzerine kurulmuş toplumsal ve siyasi olguların bir özel görüntüsüdür. Hinduizmin bir ilk lideri temel tebliği bildiren bir ilk kurucusu olmadığı için bir anlamda kurucularının kalabalık olduğunu söyleyebiliriz.


 

Kontejyan isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alt 20 Eylül 2010, 11:31   #2
Avatar Yok
Üyelik tarihi: 17 Eylül 2010
Mesajlar: 1
Konuları: 62
Standart

 
Kadim Veda metinlerinde "Hinduizm" kelimesi yer almaz. "Hinduizm" modern cagda ortaya cikip "Sindu" kelimesinden turemistir. O zaman ki Muslumanlar Sindu irmaginin otesinde yasiyanlara "Sindu" ya da "Hindu" demisler ve "Hinduizm" de Hintli'lerin dini olarak cikmistir.

Veda felsefesinde asil olan "Sanatan Dharma" dir. "Sanatan" Sanskritce dilinde "Ebedi" ve "Dharma" da bizim yapisal gorev ya da dinimiz demektir. "Sanatan Dharma" felsefesine gore herkes Tanri'nin cocugu, O'ndan bir parca ve O'nun hizmetkaridir. Asil olan bizlerin ebedi gorevidir. Bu "Dharma" bizden cikarip alinamaz ve yok edilemez.

Nasil ki suyun dharmasi islaklik ve akiskanlik sa ve bu sudan cikarilip alinamaz sa; atesin dharmasi yani asil dogasi isi ise ve bu da atesten cikarilip alinamaz sa ayni sekilde bizlerin dharmasi yani Tanri'nin hizmetkari ve O'ndan bir parca olmamiz bizden cikarip alinamaz. Iste bu "Sanatan Dharma" dir. Asil din bu dur. Buna gore de Turk, Alman, Cinli ya da Hindu, Musluman, Hiristiyan ya da kadin veya erkek ya da zenci veya beyaz olalim hepimiz O Ilahi gucun, O Mutlak Varligin cocuklari ve O'nun sonsuz hizmetkarlariyiz.

Dinler inanc sistemleridir; degisebilir ya da degistirilebilir. Bugun Hiristiyan olan kisi Musluman ya da Budhist olabilir. Ama "Sanatan Dharma" yani Tanri'dan bir parca olmamiz ve O'nun sonsuz hizmetkari olma durumumuz ebedi, degismez bir gercektir. Tanri ebedi; bizler de ebediyiz. Tanri bilinc; bizler de bilinciz. Ondan bir parca olmamiz degismez, degistirilemez bir hakikattir.

"Sanatan Dharma" ya gore bizler bedenlerimiz degiliz. Biz Tanri'dan bir parcayiz ve spirituel varliklariz. Asil dogamiz ruhaniyettir. Asil yerimiz ruhsal alemdir. Bizler bu maddi dunyaya ait degiliz. Hepimizin "Nitya Dharma" si yani sonsuz dini Tanri ile ask iliskisi icinde olmamiz ve sevgiyle O'na hizmet etmemizdir.

Asil din Tanri Aski dir. Bunun icin de Tanri'nin kim oldugunu, ne yaptigini, nerede kasadigini, yakinlarinin kim oldugunu bilmemiz gerekir. Tanimadigimiz birini nasil seve biliriz ki? Iste tum bunlarin cevabi Veda Ilahi Metinlerinde yer alir. Butun acikligi ve ayrintisiyla biz Veda felsefesinden Tanri'nin kim oldugunu ve nasil gorundugunu ogreniriz. Bu da bizim O Ilahi Varligi kalbimizin ta derinliklerine kadar sevmemizi saglar.


 

Savitri Dasi isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alt 10 Kasım 2011, 21:35   #3
Devakanya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 10 Kasım 2011
Mesajlar: 5
Konuları: 5
Standart

 
Hinduizm ya da gerçek adıyla Sanatana Dharma olarak bilinen Vedik dinin dünyevi kökeni Lemurya kıtasıdır. Tek bir kurucusu ve kuruluş tarihi yoktur. Rişi'ler denen yüce ruhların tanrısal alemde "gördükleri" vahiylerin toplandığı Veda'lar adlı 4 kutsal kitaba dayanır.

Rişi kavramını türkçeye peygamber olarak çevirebilirsek de arada önemli bir fark vardır. Hındu inancında Tanrı kimseyi seçmez , bazı kullarını kayırarak diğerlerini ayırmaz. Rişi'ler makamlarını binlerce ömürlük reenkarnasyon boyunca tekemmül ederek (kemale ererek) kendileri kazanmışlardır. Tanrı ile ilişkileri de kul-Rab ilişkisi değil dost ilişkisidir. Nirvana-mokşaya ermiş olduklarından istedikleri fiziksel bedene bürünebilen ölümsüzlerdir. Tanrı ile ilişkilerinde tanrılara itaat veya aracılığa ihtiyaçları yoktur çünkü Tanrı ile Bir olarak tanrıların etki sahasından çıkmışlardır.

Tanrı ve tanrılar kimdir peki. Tanrı , insanoğlunun bir konuda konuşabilmek için isimlendirmeye muhtaç olduğundan Brahman olarak adlandırdığı ve kategorize etme ihtiyacından dolayı Nirguna Brahman ve Saguna Brahman olarak iki ayrı şekilde incelemeye çalıştığı Mutlak Varlık'tır. Nirguna yani özelliksiz haliyle Brahman : isimsiz, cisimsiz, resimsiz , suretsiz, sıfatsız , fiilsiz olan ama aynı zamanda tüm isimlerin, cisimlerin, resimlerin , suretlerin, sıfatların, fiillerin yegane sahibi olan , ikincisi , eşi , benzeri , ortağı olmayan , akılla idrak edilemeyecek, aşkın ve faik Yokluk-Tamlık-Tümlük Olan tezahür ve teşahhus etmemiş yani belirmemiş ve kişileşmemiş Mutlak'tır. Saguna yani özellikli haliyle Brahman , ismi, cismi, resmi olan pekçok tanrıları ve tanrıçaları kendi bedeninde barındıran, tüm tanrı ve tanrıçaların birliğinden oluşan, bununla birlikte "lila" yani ilahi tiyatro sebebiyle bu birliğe rağmen tanrıların ve tanrıçalar hiyerarşisindeki En Yuce Tanrı olarak görünen , tezhür ve teşahhus etmiş yani belirmiş ve kişileşmiş Rabb'dir. Brahman'ı tüm tanrı(ça)ların birleşerek oluşturduğu bir bütünlük olarak görmek de Brahman'ı diğer tanrı(ça)ları yaratan ve yöneten Baş Tanrı olarak düşünmek de mümkündür. Teolojisindeki bu farklılık yüzünden Hinduizm hem monoteist, hem politeist , hem ateist özellikler taşır ancak Brahman'ın ikincisiz tek vasfıyla Alem ile hem bir hem de ötesinde olması sebebiyle Hinduizm'i en iyi tanımlayan kavram Panenteizm'dir. Bu felsefi Panenteizm'in inananların gündelik yaşamındaki yansıması ise kathenoteisttir. Mezhepler arasında detaylarda farklılıklar olsa da genel çerçeve budur. Bu sebeple Hinduizm'de milyonlarca tanrı olduğu da doğrudur sadece 3 tanrı olduğu da doğrudur, tek bir Tanrı olduğu da doğrudurö hiçbir Tanrı olmadığı da doğrudur, insanın manevi seviyesine, taktığı felsefi gözlüğe ve baktığı açıya göre farklı şekilde göreceği bir teolojidir hindu teolojisi.

devam edecek...


 

Devakanya isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Etiketler
hinduizm, nedir

Seçenekler Arama
Stil

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Kategori Cevaplar Son Mesajlar
NAZAR nedir ? Amethyst Soru ve Cevap 3 15 Mayıs 2013 16:41
Farkındalık nedir? Ne İşe Yarar? selin2904 Kişisel Gelişim Odası 5 22 Şubat 2013 00:24
Hinduizm ve Budizm Melez Hinduizm 0 10 Kasım 2011 08:53
El Alma Nedir? Şartları Sorumlulukları Nedir? mandalin Soru ve Cevap 13 21 Haziran 2011 03:20
Nlp Nedir? Kontejyan NLP 0 05 Eylül 2010 04:47

Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0